TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

Õnn peitub oskuses õppida!


Jaanuar 2008

Uus aasta on äsja alanud. Mida ootad Sina sellelt roti aastalt? Mida sooviksid alanud aastal saavutada, mida planeerid teha teisiti? Kas oled mõelnud, kuidas saaksid need kaksteist kuud muuta enda jaoks õnnelikuks ning meeldejäävaks?

Loogiliselt võttes muutume ju iga aastaga üha targemaks ning kogenumaks. See omakorda annab meile võimaluse olla oma tegemistes tulemuslikum, panustada enam väärtustesse millesse usume, muutudes üha rahulolevamaks ning õnnelikumaks.Kas võime siis väita, et iga aastaga tõuseb meie sisemine rahulolu ning õnnetunne, mis paitab hinge? Oleme me nüüd ju oma varasematest vigadest õppinud ning oskame samu vigu vältida. Suudame püstitada nüüd ju veelgi ambitsioonikamaid või vastupidi vähem säravamaid eesmärke, et siis mitte pettuda iseendas, tagades sellega stabiilsuse ning turvatunde. 

Tõenäoliselt Sa juba tead mida uuelt aastalt ootad või tead vähemalt seda, mida Sa kindlasti ei oota. Usun, et enamus uudiskirja lugejatest on tänaseks veendunud, et me ei vaja mitte niivõrd palju haridust, kuivõrd tarkust. On ju tarkus see omandatav teadmiste ja kogemuste pagas, mis aitab meil edukalt manööverdada tihti ka esmapilgul nähtamatute karide vahel, mis vürtsitavad meie elusaatust. Targaks ei ole aga võimalik saada kindlasti ilma hariduseta. Seega on meil järjekordne uus küsimus - kus lõpeb haridus ja algab tarkus?

Selleks, et saada targaks hariduse kaudu, on meil vaja eelkõige ära õppida see maagiline "õppimise oskus"! Kunagi ammu tuntud ühiskonnategelase poolt rahva sekka levitatud "õppida, õppida ja veelkord õppida" käibefraas on 21. sajandil juba aegunud ning teadmine, et kunagi võib elus vaja minna kõike kunagi tuubitut, ei pea alati paika. Ühiskond on muutunud ning ammugi ei vaheta enam iga autoomanik ise süüteküünlaid või autokumme. Miks peaks olema haridusmaastikul ja koolitusturul olukord täna teistsugune? Seega, oluline oskus, mida "tark inimene" peaks paremate tulemuste ja meelerahu saavutamiseks omandama, on oskus valida lõputust infotulvast välja õige informatsioon ja töödelda seda vastavalt, et sellest kujuneks väärtuslik teadmine.

Meie kiires ühiskonnas on meil kõigil piiratud ajahulk, et võtta vastu uut ja kasulikku. Varasemalt oli vägagi muljetavaldav, kui keegi rääkis oma seiklustest ning puistas varrukast teadmisi ning fakte. Nüüd aga soovime me teada mitte ainult seda, mis on meile lihtsalt põnev, vaid seda, mis on meile ühtlasi ka kasulik. Samamoodi nagu toimib elukestev õpe, toimib ka elukestev elulookujundus ning väljakutsete jaht. Me elame perspektiivi nimel ning õppisime eile ja õpime täna selle nimel, et realiseerida need teadmised tulemuseks juba homme ja ülehomme. Siin ei oma tähtsust isegi see, kas tegemist on äri-, tervishoiu-, filosoofia- või tehnoloogiavaldkonnaga. Tõeline käesoleva sajandi oskus on õppida, kuidas toimida optimaalselt ning praktiliselt ja mitte niivõrd akadeemiliselt ja teoreetiliselt. Omandada seda oskust - õppimise oskust - on tegelikult kõige olulisem ning vajalikum, sest hiljem on võimalik ju õppida kõike lisaks, kui selleks peaks olema tarvidus. Õppida lihtsalt õppimise pärast ei ole enam piisav põhjus ning motiiv.

Kui inimene on huvitatud sellest, mida ta õpib, siis ei ole seal ju tegelikult piire kui palju ta võib teadmisi omandada. Kui see nii aga ei ole, siis kuuluvad nad minu arusaamist mööda samasse kategooriasse inimestega, kellel on juba aastaid öökapi peal sama ning lõpetamata juturaamat. Kui nende inimeste käest küsida, miks nad ei vali endale mõnda teist raamatut, mis neile rohkem huvi võiks pakkuda, saame üsnagi tihti vastuse, et neil on vaja ära lõpetada kõigepealt see vana raamat, et asuda alles siis uue ja loodetavasti põnevama kirjateose kallale. Seega on meil vaja õppida õigeid asju ja uut moodi ning mitte lihtsalt selleks, et olla "tubli" ja teenida tunnustust ning aupaistet ilma, et endal oleks sellest vähematki kasu oleks olnud. Elu on liiga lühike ja väärtuslik, et õppida kõiki neid asju sellepärast, et keegi teine ütleb, et nii on hea või nii peab.

Kuidas siis ikkagi õppida ära see õppimise oskus, mis artikli autori väitel teeb meist veelgi õnnelikumad inimesed? Kindlasti ei ole siin ühest retsepti ning valemit. Samuti ei ole võimalik õnnevalemit endale soetada ei konsultatsiooni-, jae- ega hulgimüügifirmast. See on meie sisemine põhimõte, mis tuleb igal ühel meist endil kõigepealt välja nuputada ning seejärel sisemiselt juurutada. Koolitus- ja konsultatsioonifirmade rolliks jääb siinjuures olla vaid vahendajaks ning pakkuda välja erinevaid koolitusi, mis võiksid tekitada kliendis huvi ning millest oleks ka pikemas perspektiivis kasu. Seda loomulikult selleks, et mitte karta võtta vastu uusi ja põnevaid väljakutseid, mida me alateadlikult ju tegelikult ootame. 

Lähtudes meie missioonist "aidata kaasa organisatsioonide tulemuslikkuse suurendamisele" loodame, et leiate ka sel aastal endale meie koolituskalendrist midagi põnevat ja kasulikku. Ühtlasi loodame siiralt, et olete oma tegemistes veelgi edukamad, rahulolevamad ning seeläbi ka õnnelikumad inimesed.

Õnnelikku uut kalendri-, aga ka enese avastamise ja koolitamise 2008. aastat!

 

TJO Konsultatsioonid

Lugege ka teisi TJO Konsultatsioonide nõuandeid