TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

Kvaliteet on tagasi


Aprill 2008

Majanduslangus muudab eelistusi ostuotsuste tegemisel. Kuna rahaliste vahendite saamine on suhteliselt raskem võrreldes õitseva majanduse olukorraga, siis on ootused ostetavale kaubale kõrgemad. Raskelt saavutatud vahendite eest soovitakse paremat kaupa. Selline trend sunnib tootjaid tootlikkuse kasvatamiselt pöörama rohkem tähelepanu ka kvaliteedi tagamisele.Toote kvaliteediga peab tegelema juba toote elutsükli kõige esimestes faasides. Toote kavandamise ja juurutamise käigus projekteeritakse paljud defektid toote või protsessi sisse ehk tekivad disainivead. Millede hilisem kõrvaldamine on väga kulukas kuna võib vajada tootmisvahendite modifitseerimist. Süsteemselt tegeledes toote ja protsessi võimalike tõrgete väljaselgitamisega ja hindamisega läbi tõrgete liigi ja mõju analüüsi (FMEA) õnnestub meil hoida kokku märgatavalt vahendeid hilisemate ümbertegemiste ja garantiikulude arvelt. Võimalike tõrgete analüüsist saame informatsiooni meie protsessi nõrkade külgede kohta, kuhu on vajalik planeerida kontrollietappe, et protsess oleks ohjatav. Üks oluline osa tootmisprotsessis on sissetulevad materjalid, kus sageli ilma sisendkontrollita hakkama ei saa. Kui palju on majanduslikult otstarbekas kontrollida saame teada valimkontrolli standarditest.

Igasugune mõõtmistulemus on mingil määral vale ehk teisisõnu igasuguse mõõtmisega kaasnevad alati mõõtmisvead. Aga kuna mõõtmise eesmärk on saada informatsiooni, et võtta vastu mingi otsus, näiteks, kas kontrollitav toode on vastav või mittevastav, siis tulenevalt mõõtmisvigadest, võivad meie otsused olla valed. Meie näite puhul loeme vastava toote mittevastavaks või mittevastava toote vastavaks. Selleks, et tunda oma mõõtmissüsteemide vigu, tuleb neid analüüsida ja analüüsi tulemuste põhjal mõõtesüsteemi parendada. Mõõtesüsteemi analüüs on hädavajalik, kui tegeletakse statistilise protsessiohjega, protsessi suutvusanalüüsiga või kui rakendatakse visuaalkontrolli.

Vähe on ettevõtteid, kes omavad ülevaadet oma protsesside tegelikust kvaliteeditasemest ehk teisisõnu analüüsinud oma protsesside suutlikkust. Protsesside suutlikkuse hindamine on protsessi tegeliku väljundi võrdlemine oodatud väljundi ehk tolerantsidega. Mida väiksem on protsessi hajumine võrreldes tolerantsivälja suurusega, seda väiksema tõenäosusega tekivad meil mittevastavad tooted.
Süsteemselt oma protsesse analüüsides ja kogu meil saada olevat informatsiooni ära kaustades meie teadmine protsesside kohta paraneb. Teadmiste baasil saame toodete ja protsesside veakindlust suurendada ja seeläbi hoida kokku kvaliteedikulusid. Kuidas protsesside kohta teadmiseid koguda, kasutades ülal nimetatud kvaliteedimetoodikaid, saab teada kvaliteediinseneri arenguprogrammis osaledes.

Jaan Ojabstein
TJO Konsultatsioonid

Lugege ka teisi TJO Konsultatsioonide nõuandeid