Juurpõhjuste analüüs ja 8D raport


 September 2015

Olin hiljuti ühes vene keelt töökeelena kasutavas rahvusvahelises ettevõttes, kus emaettevõtte nõudel tuli kasutama hakata 8D raportit. Meilt telliti koolitus, mille eesmärgiks oli nii teoorias kui ka praktiliste näidete abil teha protsess läbi. Grupis oli 10 inimest, kellest ükski polnud midagi kuulnud ei juurpõhjuste analüüsist, ega isegi mitte sellisest mõistest. Emaettevõtte poolt oli saadetud 8D vorm Exceli tabelina ja see oli lähtekoht, kust tuli alustada. 

Esimesed muljed olid murettekitavad, kuna tekkis tunne, et inimesed on hirmul, kas nad ikka saavad kõigest aru ja oskavad hiljem seda praktikas kasutada. Mina ei olnud seda samuti vene keeles ennem õpetanud ja seetõttu samuti veidi ärevuses.

Juba esimestest slaididest ja selgitustest tundusid pinged hajuvat, kui kuulajatele sai selgeks PDCA mudeli otsene seos 8D raporti ülesehitusega. Kokkuvõttes koolitus läks hiilgavalt, varutud ajast lõpetasime isegi natuke varem ja tagasiside oli ülipositiivne.

See kõik pani mind mõtlema, et miskipärast kasutatakse juurpõhjuste analüüsi ja samuti probleemide lahendamise 8D raportit Eestis põhjendamatult vähe. Üks võimalik põhjus on see, et peetakse seda liiga keerukaks, mida tõestas ka eelpool kirjeldatud grupi esialgne suhtumine. Siinkohal julgen küll julgustada kõiki ettevõtteid, kes peavad vajalikuks vigade põhjuste analüüsimise ja süsteemse kõrvaldamisega tegeleda, võtta need lihtsad tööriistad oma varustusse.

Loe lähemalt 8D raportist ja juurpõhjuste analüüsist

Urmas Ruubel

Urmas Ruubel
TJO Konsultatsioonid

 

Lean koolitused ja konsultatsioonid

  1. Ülevaade erinevatest lean koolitustest saate siit.
  2. Tasuta lean lühikoolituse saate tellida siit.
  3. Ülevaate lean nõustamisprojektide läbiviimisest leiate siit.


Kasulikku lugemist tootmise efektiivsuse,lean'i jm teemadel

Lugege ka teisi artikleid
© TJO Konsultatsioonid