See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Konsultant kirjutab: Kuidas vältida ebameeldivate asjade edasilükkamist?

Jussi Onoper
Juhatuse esimees, konsultant ja koolitaja

Me puutume kokku ülesannetega ja kohustustega, mis tekivad tööülesannetest või meie isiklikest kohustustest lähtuvalt. Üldjuhul me teame, mida peame tegema, kuid kõige raskem on tegevuste ellu viimine ning lõpuni ära tegemine. Üldiselt võib ülesanded ja kohustused oma iseloomult jagada kaheks. Esiteks meeldivad tegevused, mille tegemine ei valmista suuremat muret ja mis tehakse tavaliselt esmajärjekorras ja ilma suuremate probleemideta. Tulemuseks on, et meeldivad tegevused saavad tehtud sageli varem, kui on nende tegelik tähtaeg – sa naudid nende tegemise protsessi. Kuid elu ei koosne ainult meeldivatest tegevustest, on ka ebameeldivaid tegevusi, mis jäävad ja saavad tavaliselt viimase võimaliku piirini edasilükatud. Millised võivad olla erinevate asjade puhul ebameeldivuste tekitajateks?

  •  Halb kogemus minevikust. Mõni tegevus, mis ei õnnestunud näiteks kogemuse või vahendite puudumisel.
  • Tegevus (kohustus) mis ei ole “sinu enda oma”. Tegevus, mis ei ole omane sinu harjumustele või ei saa sellest isiklikku kasu.
  • Sa ei ole täpselt arusaanud ülesande või kohustuse eesmärgist.
  • Hirm ebaõnnestumise ees.

Tahame või mitte, kuid elus tuleb teha ja kokku puutuda ebameeldivate tegevustega. Kuid mismoodi vältida ebameeldivate asjade edasilükkamist?

Tee kõige ebameeldivam esimesena

Alusta päeva sellise asja tegemisega, millega sa emotsionaalselt kõige vähem tahaksid tegeleda. Sellega tulemusena asetad kõige vähem nauditavad tegevused ajale, kus oled kõige energilisem. Ära kunagi jäta ebameeldivaid tegevusi päeva lõppu, sest siis on endale lihtne öelda: “Tundub, et ma täna ei jõua sellega tegeleda ja pealegi võin ma seda homme ka teha.” Usu mind, see jääb sul hommegi tegemata.

Tee endale eesmärk selgeks, küsi selgitusi

Ülesannete lahendamise ja edasi lükkamise põhjuseks võib olla ka info puudus. Selgita ja tee enda jaoks võimalikult selgeks eesmärk, mille pead saavutama. Kui on küsimusi küsi kohe.

Määra oma tegevustele reaalsed tähtajad

Tegevustele mida planeerid määra reaalsed tähtajad ja pea nendest kinni. Ei ole olemas võimatuid ülesandeid, vaid on liiga lühikesed tähtajad. Võimalusel proovi iga uue asjaga kohe midagi ära teha, juba samal hetkel, kui sa selle olemasolust teada saad (nagu näiteks kliendile pakkumise koostamine, helistamine, e-kirja kirjutamine). See ei lase asjadel kuhjuda ega luba neil suureks ja hirmuäratavaks paisuda.

“Reklaami” oma tähtaegu

Räägi teistele oma ebameeldivate ülesannetega tegelema asumise algus- ja lõpptähtaegadest ehk “reklaami” oma tähtaegu võttes sellega ka täitmise kohustuse ehk vastutuse. Kui kaasad peale sinu ka teised inimesed, väheneb oluliselt tõenäosus, et sa tähtaegadest ei hooli, kuna sa kindlasti ei taha teiste silmis “kaotajaks” jääda.

Suured ülesanded “tükelda” väiksemateks ja määra neile teostamise tähtajad

Jaga just raskemad, keerulisemad ja suuremad ülesanded osadeks. Tööta ühe osaga korraga. “Kui tervet rehkendust ei jõua tee pool, aga tee hästi.”

Muuda oma mõtlemine “ma ei saa hakkama” “sa saad hakkama” vastu

Ära mõtle sellele, kui väga sa ebameeldivaga just praegu tegeleda ei tahaks. Keskendu hoopis sellele, kui hästi sa ennast tunneksid ja mida teeksid, kui see juba tehtud oleks. Mida realistlikumalt oskad seda ette kujutada, seda kiiremini tahad ülesande kallale asuda ja mis tähtsam, selle kiiresti lõpule viia.

Astu vastu oma hirmudele, ära karda

Üks minu kolleegidest armastab öelda “kui teed siis ära karda ja kui kardad siis ära tee”. Üks edasilükkamise põhjuseid on hirm tegevuse tulemuse suhtes. Näiteks hirm helistada kliendile, kelle tellimusega on mingi probleem või kellele sa unustasid õigel ajal helistada. Sellisel juhul läheb ebamugavustunne iga päevaga suuremaks. Hirmu põhjus võib olla lihtsalt ka keeruline või raske klient. Tea, et iga kord oma hirmule vastu astudes ja emotsioonidele risti vastupidi käitudes, tugevdad sa oma iseloomu. Tehes seda, mida kardad, su hirm kaob.

Hirmu vastu võitlemisel aitab hea ja põhjalik ettevalmistus. Mõtle korralikult läbi ja valmista ette, mida ja mis moodi sa tegema hakkad. Kui sa suudad mõttes oma tegevuse läbi mõelda on sinu õnnestumise tõenäosus suurem. Mõtle igaks juhuks välja tagavara plaan, mis siis kui…

Peale igat tegevust analüüsi oma õnnestumise või ebaõnnestumise põhjuseid, ning tee enda jaoks järeldused, mida sa saaksid järgmisel korral veel paremini teha.

Premeeri ennast

Loomulikult peale tegevuse lõppu luba endale midagi, puhkus, treening, magusat või osta endale midagi.

Asu asja kallale

Tihti on edasilükkamiste peamiseks põhjuseks alateadlik ebameeldivate tegevuste alustamise moment. Seega, lõpeta arvuti taga istumine ja selle nõuande lugemine ning asu tegutsema. Ära peatu enne, kui oled lahendanud kõige kauem edasi lükatud ja ebameeldivaima kohustuse era- või tööelus.

Tunned teema vastu huvi?