See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Main content section

Intervjuu Hyrles OÜ tegevjuhi Urmo Sisaskiga

Kuumadel juunikuu päevadel leidis meie küsimustele aega vastata OÜ Hyrles tegevjuht Urmo Sisask.

Hyrles OÜ on aastal 2008 loodud 100 % Soome erafirma Hyrles OY-le kuuluv tootmisettevõte. Hyrles OY loodi 1989 aastal ja ettevõte on spetsialiseerunud õhukese lehtmetalli töötlemisele ja elektroonikatoodete valmistamisele kasutades moodsat tehnoloogiat. Eestis loodud tehases alustati tootmist 2009 a. kevadel ja ettevõtte toodanguks on allhanketoodete valmistamine mitmetele rahvusvahelistele ettevõtetele. Toodang valmib uue kaasaegse tehnoloogia abil ja peamisteks tootmisprotsessideks on kaetud lehtmetalli stantsimine, painutamine, giljotineerimine, viimistlus ja toodete koostamine. Toodang peamiselt eksporditakse.

Lõite ettevõtte aastal 2008 majandussurutise tingimustes. Kust tuli see julgus alustamiseks ning mis olid need võtmetegurid, mis võimaldasid tootmise siiski edukalt käivitada? Kas on midagi, mida teeksite sellele ajale tagasi vaadates teisiti?
Hyrles Oy laienemist Eestisse ja siin tootmisettevõtte asutamist hakkasime planeerima mõnda aega enne, kui algas kriis. Kuid tegudeni jõudsime tõepoolest täpselt siis, kui finantsturud olid juba languses. Samas ei olnud meie ettevõtte loomise otsus juhuslik vaid ikkagi pikalt kaalutletud. Kindlasti mõjutas otsustamist meie ühe suurkliendi ABB otsus oma tootmist Eestis laiendada.

Tagasi vaadates saab öelda, et kahtlemata oleks võinud mõned asjad teha teistmoodi, kuid tähtis oli, et jäime kindlaks oma esialgsele arengukavale. Meie ettevõtte kiire kasv küll “masu” tõttu mõnevõrra viibis, samas oli see hea aeg inimeste koolitamiseks ja protsesside läbimõtlemiseks. Ajal, kui paljud ettevõtted oma tootmist vähendasid ja inimesi koondasid, oli lihtsam leida häid ja kogemustega töötajaid. Olen märganud, et need meie töötajad, kes alustasid päris algusest ja näinud firma arengut, on ka ise koos ettevõttega arenenud. Need inimesed on kindlasti palju lojaalsemad ja ei kipu ka parematel aegadel niisama lihtsalt tööandjat vahetama.

Seega võtmeteguriteks on jääda kindlaks oma arengukavale hoolimata ajutistest tagasilöökidest ja kokku panna hea meeskond. Ilma hea ja motiveeritud meeskonnata ei suudaks keegi midagi korda saata.

“Võtmeteguriteks on jääda kindlaks oma arengukavale hoolimata ajutistest tagasilöökidest ja kokku panna hea meeskond. Ilma hea ja motiveeritud meeskonnata ei suudaks keegi midagi korda saata.”

Saite allhankijana hiljuti EASist toetust seadmete soetamiseks. Rääkige palun mõne sõnaga sellest projektist ja seatud eesmärkidest.
Meie ettevõte on oma arengus jõudnud järgmisse kasvufaasi, mis tähendab seda, et laiendamaks oma allhanke toodete sortimenti peame me investeerima suuri summasid uutesse tänapäevastesse tootmisliinidesse. Nagu teistelgi allhankega tegelevatel ettevõtetel on meilgi soov teha tooteid rohkem „valmis“ ja seeläbi loomulikult ka paremat hinda saada. Planeeritud investeeringud võimaldavad meil alates järgmise aasta algusest tootmisprotsessi algusest lõpuni oma tehases teha ja me ei pea ise enam kasutama nii palju allhanget nagu täna. Sellega väheneb vigade võimalus ja suureneb meie tarnekindlus.

Teie ettevõttes on hetkel poole peale jõudnud lean-tootmise alane koolitusprojekt. Kuidas on töötajad selle vastu võtnud ning kas on märgata juba ka esimesi tulemusi? (Kas on näha töötajate mõtteviisi muutumist ja soovi/valmisolekut parendustega kaasa minna?)
Tõepoolest on esimesed tulemused näha ja senised kogemused on positiivsed. Tähtis on, et meie töötajad on hakanud rohkem kaasa mõtlema ja aru saanud, et uuendused lihtsustavad nende enda tööd ja samuti muudavad töökeskkonda paremaks. Eriti head tulemused on meil näha koostetööde osakonnas.

Ettevõtte loomisest alates on mitmeid projekte viidud ellu TJO Konsultatsioonid kaasabil, sealhulgas ka kvaliteedijuhtimissüsteemi arendamine, mille puhul sertifitseerija kiitis väga meie konsultanti süsteemi ülesehituse ja lihtsuse osas. Aga millise hinnangu annaksite te ise meie koostööle?
Minu meelest on koostöö TJO-ga olnud väga viljakas. Üks viis töötajaid motiveerida on pakkuda neile täienduskoolitust ja seda oleme teinud TJO-ga ja kindlasti teeme ka edaspidi. Oleme alates ettevõtte esimestest tegutsemiskuudest teinud koostööd ja tulemused on projektide õnnestumise osas vägagi veenvad.

Lisaks koolitusprojektidele ja juhtimissüsteemi arendamisele olete konsultandi tuge kasutanud ka arengu alase strateegia koostamisel. Millist nõu annaksite teistele ettevõtetele? Kas konsultante tasub kaasata?
Konsultante tasub kindlasti kaasata. Kuigi see alustavale ettevõttele võib tunduda liigse kuluna, on see siiski kasulik investeering. TJO konsultandid on ise ka praktiliste kogemustega, seega on ühelt poolt kõrvaltvaataja arvamust kuulda kasulik ja teisalt on konsultandiga peetavad ajurünnakud head kohad uute ideede läbimängimiseks ja tekkimiseks.

Kuidas kirjeldaksite oma ettevõtet kiire tehnoloogilise arenguga maailmas viie aasta pärast?
Hyrles OÜ põhimõtteks on kasutada uusimat tehnoloogiat, seega kavatseme edaspidi jätkata investeeringuid uutesse seadmetesse. Viie aasta pärast on meie tehases kindlasti veel mõned robot- ja automaatpingid juures. Kuid ei saa ära unustada ka inimese osa- panustame jätkuvalt oma töötajate koolitamisse. Ei saa ju oskusteta inimest kõrgtehnoloogilise tootmisliini juurde lasta.

TJO Konsultatsioonid soovib ettevõttele edu edasiseks arenguks!

Tunned teema vastu huvi?