See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Konsultant kirjutab: Ruumipuudus tootmises – kas põhjus või tagajärg?

Urmas Ruubel
Efektiivsuse ja tootmise juhtimise konsultant

On selge, et tootmistegevus nõuab ruumi. Tihti kuuleme tootmisettevõtteid külastades, et ruumipuudus on üks olulisi arengupidureid ning ilma uue tootmishalli või laopinnata pole võimalik kasvada ja paremaid tulemusi näidata. Samas on ka selge, et vajaliku lisaruumi tekitamisega kaasnevad märkimisväärsed investeeringud ning suurenevad püsikulud. Tegemist tundub olevat n.ö. „nokk kinni, saba lahti“ tüüpi probleemiga, mille olemusse tasub natuke põhjalikumalt süüvida.

“Enamikul juhtudel on Eesti tootmisettevõtetes ruumipuudus pigem ebaefektiivsuse sümptomiks kui juurpõhjuseks. Murele saab tihti leevendust lihtsate ja loogiliste ümberkorraldusega.”
Enne uuele tootmis- või laohoonele nurgakivi panekut vaata tootmisruumides kaine pilguga ringi ning ürita olukorda analüüsides välja selgitada, kas olemasolev ruum on täna tõesti maksimaalselt ära kasutatud või on ruumipuudus tingitud pigem praegusest ebaefektiivsest töökorraldusest.
  • Millega on koormatud praegune pind?
  • Kui palju võtavad enda alla seadmed, kui palju aga materjalide ja pooltoodete ladustamine?
  • Kui suure osa pinnast võtavad transporditeed?
  • Millised on võimalused efektiivsema tootmisvoo tagamiseks?
  • Kas materjale, pooltooteid ja komponente ladustatakse töötlemiskeskustele võimalikult lähedale?
  • Kas seadmete paigutust on võimalik muuta olemasolevas ruumis loogilisemaks?
  • Kas ja kui palju leiate tootmisruumides pooltooteid ja materjalijääke, mille kasutusotstarbes ei ole päris kindel?
  • Kui palju on tootmisruumidesse ladustatud pakendeid ja prügi, mis segavad normaalset tegevust?
  • Kuidas ja kuhu on paigutatud tööriistad ja transpordivahendid?
  • Kui palju aega ja ruumi kulub sissetulevate materjalide käitlemisele s.h. ümberladustamisele?
Küsimusi, mida olemasolevat olukorda analüüsides küsida, on kümneid. Neile vastuseid otsides saame tuvastada erinevad ruumipuudusega seotud spetsiifilisemad kitsaskohad ja probleemid.
LEAN mõtteviisist lähtudes on paslik ruumipuudusega seotud probleeme grupeerida kolmeks valdkonnaks:
  • Protsessidega seotud kitsaskohad
  • Töökohtadega seotud kitsaskohad
  • Tehnoloogiaga seotud kitsaskohad
Eri tüüpi probleemidele pakub LEAN oma rikkalikust tööriistakohvrist mitmeid lahendusi ja metoodikaid, näiteks:
  1. Pinnakasutuse optimeerimiseks tasub kaaluda erinevaid protsessidega seotud ümberkorraldusi, mis lühendavad toote läbivusaega. Samuti võib tulemusi parandada rakktootmise kasutuselevõtt, protsesside tasakaalustamine, kanban-süsteemide või 1 toote voo (one piece flow) kui kõige efektiivsema tootmismeetodi kasutuselevõtt;
  2. Kui probleemid on tingitud pinna ebaoptimaalsest kasutusest töökohtadel, oleks esimese sammuna mõistlik võtta kasutusele 5S süsteem, mille kaudu töökohad korrastada ja standardiseerida. Oluline on minimeerida pinnavajadus erinevatel kohtadel – mida vähem on töökohal pinda, seda vähem on ka võimalusi ebavajaliku ladestumiseks ja segaduse tekkimiseks;
  3. Võimalik, et ruumipuuduse taga on hoopis mõni tootmisahelas olev tehnoloogiline seade, mis on kas liiga tootlik ja suurte gabariitidega või siis vastupidi, liiga madala tootlikkusega ja pudelikaela tekitav.

Kahjuks küllaltki tihtiesinev vaade Eesti tootmisettevõtetes.

Meie senised kogemused ütlevad, et enamikul juhtudel on Eesti tootmisettevõtetes ruumipuudus pigem ebaefektiivsuse sümptomiks kui juurpõhjuseks. Murele saab tihti leevendust lihtsate ja loogiliste ümberkorraldusega. Võib-olla on vajalikud mõningased investeeringud töö- ja abivahenditesse ning tehnoloogilistesse täiustustesse, kuid need jäävad reeglina siiski märkimisväärselt tagasihoidlikumaks investeeringuks kui uue pinna väljaehitamine.

Lisainfo

Kui tunned huvi 5S süsteemi juurutamise vastu, loe lähemalt: https://tjo.ee/konsultatsioon/5s-susteemi-juurutamise-noustamine/
Oleme meelasti valmis oma kogeusi jagama

Tunned teema vastu huvi?