See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Mis valdkonda esimesena automatiseerida?

Urmas Ruubel
Efektiivsuse ja tootmise juhtimise konsultant

Tootmistegevused, nagu ka kõik muud tegevused, jagunevad laias laastus kaheks:

  1. tegevused, mis lisavad tootele väärtust ja
  2. tegevused, mis ei lisa tootele väärtust.

Praktikas on kindlaks tehtud, et suhe väärtust lisavate ja mitte lisavate tegevuste vahel on umbes 30%/70% (halvemal juhul koguni 3%/97%). Seega soovitan enne automatiseerimisega seonduvate investeeringute tegemist mõelda hoolikalt läbi, mis lõikusid tasub esimeses järjekorras automatiseerima hakata.

Millised on need väärtust mitte lisavad tegevused, mida tootmises kõige rohkem leidub? Kõige levinum on ladustamine. Iseenesest võib ladustamine olla vajalik, aga sellega kaasnevad mitmed aeganõudvad tegevused nagu otsimine, tõstmine, transportimine. Kõiki neid tegevusi saab automatiseerida.

Teiseks levinud väärtust mittelisavaks tegevuseks on teisaldamine. Ajakaod on seotud põhiliselt vahemaadega, teisaldusvahenditega ja info otsimise ning talletamisega. Kaks viimast on jällegi automatiseeritavad.

Kolmandaks üldjuhul väärtust mittelisavaks tegevuseks on erinevad kontrollimised. Siia kuuluvad nii koguste, komponentide ja materjali, tootmisprotsessi kui ka kvaliteedi kontrollimised. Ka need tegevused on suhteliselt kergesti automatiseeritavad.

Kuna seadmete tootjad tegelevad niikuinii aktiivselt selle 30% tegevuste automatiseerimisega, mis toote töötlemist puudutavad, siis soovitan pöörata just kõigepealt tähelepanu nendele 70% tegevustest, mis väärtust ei loo, kuna automatiseerimine selles valdkonnas võib anda summaarselt isegi suuremat säästu.

 

Automatiseerimisest jt efektiivsuse suurendamise meetmetest räägime erinevatel koolitustel (vt nt Efektiivse tootmise edulood, Tootmisjuhi arenguprogramm, LEAN-spetsialisti arenguprogramm).

Kui olete huvitatud efektiivsuse tõstmise, sh automatiseerimise võimaluste väljaselgitamisest, võtke meiega ühendust. Seonduvate võimaluste väljaselgitamisele on suunatud ka Tootmisettevõtte digidiagnostika teenus.

Tunned teema vastu huvi? Võta ühendust!