Mis on ettevõtete digipöörde toetus
Eesmärgiks on toetada investeeringuid, mis aitavad vähendada inimsekkumise vajadust, suurendada tarneahela efektiivsust ja ettevõtte digitaalset küpsust
Eesmärgiks on toetada investeeringuid, mis aitavad vähendada inimsekkumise vajadust, suurendada tarneahela efektiivsust ja ettevõtte digitaalset küpsust
Auditite läbiviimise ja juhtimissüsteemide juurutamise käigus küsitakse minult tihti, mida tähendab eestvedamine. Juhtkond nagunii juhib edukalt või vähem edukalt ettevõtte tööd aga eestvedajaks olemine ei ole esmapilgul selgelt piiritletav. Teame, et juhtkonna peamisteks ülesanneteks, mida alluvad teadvustavad, on planeerimine, organiseerimine ja kontroll ehk kokkuvõtlikult toimimise käigus hoidmine. Eestvedamine aga eeldab sellise liidri(te) olemasolu juhtkonnas, kes…
Tegemist on väljavõttega 2019. a suvel RUPis avaldatud artiklist. Kui tööstusettevõte soovib oma arengut kiirendada toetuste abiga, tasub kaalutleda toetuste taotlemist veel avatud meetmetest. Järgneva kahe näite puhul on tegemist jooksvalt menetletavate meetmetega, mis eeldatavasti püsivad avatuna veel mõnda aega. Ettevõtte arenguprogramm Sageli nimetatakse seda ka kompleksmeetmeks, sest sellest on võimalik toetust taotleda väga erinevatele…
Lean-mõtteviisis tuntakse terminit nimega “multifunktsionaalne meeskond”. Mis see on, kuidas multifunktsionaalsuse põhimõtteid tootmiseettevõttes rakendada ja meeskonda arendada? Küsimustele vastab lean-konsultant Urmas Ruubel. Mida tähendab “multifunktsionaalne meeskond” tootmisettevõtte kontekstis ja kuidas see teiste lean-tehnikatega haakub? Lean-käsitluses tähendab “multifunktsionaalne meeskond” meeskonna komplekteerimist ja arendamist sellisel põhimõttel, et oleks tagatud paindlikkus ja võimekus kõigi vajalike tööde tegemiseks. Multifunktsionaalsus…
Kõrgendatud kvaliteedialased nõudmised Autotööstusele alltarnet pakkuvad ettevõtted seisavad pidevalt silmitsi mitmete väljakutsetega. Oluline on tarnida tooteid, mis vastavad klientide kõrgetele nõuetele ning samas tagada tähtaegsed tarned, sh soovitud mahud, mis tähendavad märkimisväärseid koguseid. See eeldab toimiva kvaliteedijuhtimissüsteemi olemasolu, milles on loomulikult täidetud ISO 9001 baasstandardi nõuded, kuid sellest üksi ei piisa. Sellised ettevõtted peavad tulemuslikult…
“Lean” on muutunud üleilmseks terminiks. See tähendab võimalikult väikese raiskamisega väärtuse loomisele keskendumist ning pidevalt parendamisvõimalusi otsivat kultuuri. Kuidas lean tekkis? Millal lean-tehnikad kasutusele võeti? Kes lean´i välja mõtles? Tutvustame lean-tootmise ajalugu ja arengut pisut põhjalikumalt. Fordi konveier 1913. aastal käivitas Henry Ford oma Highland Parki tehases esimese konveier-tüüpi tootmisliini. See oli tohutu hüpe tööstuse…
Tooted, tehnoloogia ja müügimahud muutuvad pidevalt. Tihti ei pane selle käigus tähelegi, et kunagi püsti pandud ruumipaigutus on nende muutuste järel muutunud ebaefektiivseks. Ettevõtte paindlikkuse üheks iseloomustajaks on ka ruumipaigutuse optimeerimine toimunud muudatustest lähtuvalt. Millal tegutseda ja millest alustada? Vastuse sellele küsimusele leiame, kui analüüsime aeg-ajalt LEANi klassikalisi kadusid. Kui muutunud on tootmise tehnoloogiline järjekord,…
Spageti diagramm (inglise keeles – Spaghetti plot) on visuaalne kujutis, mis näitab inimese, objekti või tegevuse teekonda mingi protsessi raames. Spageti diagramm on kiire ja lihtne viis, mis võimaldab jälgida ja visualiseerida objektide ja inimeste vahelisi kaugusi tööruumides. Nimi pärineb lõpptulemusest, mis näeb välja nagu spagetid taldrikul. Meetod võimaldab analüüsida transpordi, ruumipaigutuse, siselogistika ja liikumistega seotud…
Poka-yoke lahenduste eesmärgiks on minimeerida inimlikest vigadest tingitud kvaliteediprobleeme ja –kulusid.
Starditoetust on võimalik taotleda kuni 7 000 eurot. Toetuse piirmäär kuni 80%. Kasvutoetust on võimalik taotleda kuni 32 000 eurot. Toetuse piirmäär kuni 65%. Toetuse taotluste vastuvõtt toimub jooksvalt. Toetuse eesmärgid Toetuse eesmärgiks on aidata kaasa ettevõtluse alustamisele ja ettevõtete jätkusuutlikkuse ja kasvuvõime suurendamisele. STARDITOETUST saavad taotleda ettevõtted ja füüsilisest isikust ettevõtjad, millised vastavad järgmistele tingimustele: Taotleja omanike…
kuni 4 000 eurot krooni üksiktaotluse korral kuni 16 000 eurot ühistaotluse korral toetuse piirmäär on kuni 100% abikõlbulikest kuludest taotluste vastuvõtt toimub jooksvalt NB! Ühe taotlusega on võimalus teenust hankida ühelt või mitmelt teenuseosutajalt Toetuse eesmärgid Innovatsiooniosakute eesmärgiks on tihendada ettevõtjate koostööd ettevõtteväliste innovatsioonipartneritega. Toetust saavad taotleda: Taotlejaks võib olla Eestis registreeritud väike- või keskmise suurusega ettevõte. Eeltingimused taotlejale: taotlejal…
Ettevõtjate rahvusvahelise konkurentsivõime suurendamine tänu kõrge kvalifikatsiooniga töötaja kaasamisele. Projekti piirmäär puudub; Toetuse toetusmäär on kuni 50% projekti abikõlbulikest kuludest; Toetuse taotluste vastuvõtt toimub jooksvalt. Nõuded arendustöötajale omab vähemalt 5-aastast rahvusvahelist töökogemust asjaomases valdkonnas, mis on omandatud välisriigis viimase 10 aasta jooksul; omab vähemalt kolmanda taseme haridust (ehk kõrgharidust); ei asenda teisi töötajaid, vaid võetakse tööle uue…
Toetuse eesmärk on julgustada ettevõtjaid investeerima rohkem arendustegevusse, mille tulemusena töötatakse välja uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused. Eesmärgiks on aidata ettevõtjal kasvatada uue või oluliselt muudetud toote või teenuse ekspordist saadud müügitulu. NB: Taotlemisel tuleb arvestada, et uus või oluliselt muudetud toode või teenus peab panustama vähemalt ühte nutika spetsialiseerumise (TAIE) fookusvaldkonda toetuse andmine peab…
Projekti maksumus minimaalselt 2 000 eurot Toetuse taotluste vastuvõtt toimub jooksvalt Toetuse piirmäär on 50% abikõlbulikest kuludest Toetuse eesmärgid Toetuse eesmärgiks on tõsta ettevõtete töötajate ja juhtide tööalaste teadmiste ja oskuste taset ettevõtete konkurentsivõime suurendamiseks läbi erinevate teadmiste-oskuste arendamise projektide. Toetust saavad taotleda: Taotlejaks võib olla Eestis registreeritud FIE või äriühing, samuti MTÜd, sihtasutused ja kutseühendused,…
Maksimaalne toetuse summa on 160 000 eurot. Projekti toetus minimaalselt 3 000 eurot. Ainult sihtturu nõustamisteenuse korral toetus maksimaalselt 10 000 eurot. Toetuse taotluste vastuvõtt toimub jooksvalt Toetuse määrad ühistaotluse korral kuni 70% ekspordiplaani alusel elluviidava individuaalprojekti korral kuni 50% üksiktegevusena elluviidava, ainult sihtturu teenuseosutajalt nõustamisteenuse hankimist sisaldava, individuaalprojekti korral kuni 50% üksiktegevusena elluviidava, ainult sihtturgudele…
Minu esimene töökoht pärast kõrgkooli lõpetamist oli suures üleliidulise tähtsusega tootmisettevõttes, kus alustasin tööd stantsimise jaoskonna meistrina. Kui nüüd meenutan tolleaegset töökorraldust, siis julgen öelda, et sel ajal oli 100% kasutusel partiitootmine. Mäletan kvaliteediprobleeme, mis tekkisid stantsitud toorikute jõudmisel järgmisse operatsiooni. Tihti tuli suured partiid uuesti toota, kuna näiteks alles keermestamist alustades tuli välja, et…
Oleme valmis efektiivsuse suurendamise võimaluste vastu huvi tundvate tootmisettevõtete juures läbi viima tasuta tootmise efektiivsuse kiiranalüüsi. Mis on tootmise efektiivsuse kiiranalüüs? Efektiivsuse kiiranalüüsi sisu Oma sisult koosneb kiiranalüüs kahest osast: ringkäik tootmises ja laos vestlused võtmetöötajatega teadlikkuse taseme ja efektiivsuse tõstmise võimaluste täpsustamiseks Ringkäigu jooksul tekib konsultandil pilt sellest, milliseid muudatusi ettevõte on teinud efektiivsuse…
ISO 9001 standard ISO 9001 standard on rahvusvaheline standard, mis määrab kindlaks kvaliteedijuhtimissüsteemi baasnõuded. Seda standardit kasutatakse sageli tarnijate hindamisel (see on hankekonkursside või tarnijate hindamise süsteemides üheks hindamiskriteeriumiks). Vanasti nimetati ISO 9001 nõuetele vastavat töökorraldust kvaliteedisüsteemiks, kuid alates 2000. aastast on kasutusel kvaliteedijuhtimissüsteemi mõiste. Iseenesest ei ole tegemist millegi keerulisega. ISO 9001 standard eeldab elementaarsel tasemel juhtimissüsteemi olemasolu,…
Jaapanlaste poolt väljatöötatud pideva parendamise tööriist „5S“ keskendub tulemusliku ja visuaalse töökoha loomisele. Tänapäeval kasutatakse sageli ka 6Si (lisatakse „safety“ ehk ohutuse tagamine) ja 7Si (lisatakse ka „security“ ehk turvalisuse tagamine). Töökoht korrastatakse selliselt, et: seal on vaid tööks vajalikud asjad; igal asjal on oma koht; tööks vajalik info ja kõikide asjade kättesaamine toimub kiirelt,…
Igas organisatsioonis tuleb ette kõrvalekaldeid. Tegijatel juhtub nii mõndagi. Tavaliselt tegeletakse kiirete lahendustega ega süüvita probleemide põhjustesse. Kui küsitaksegi põhjust, siis sageli piirdutakse esimese „vabandusega“ (a la inimlik eksimus). Sellisel moel tegutsedes jäävad probleemid korduma. Rahvusvahelised kliendid, nt autotööstuse esindajad, küsivad oma tarnijatelt probleemide korral ka juurpõhjuste väljatoomist. Küsimise mõtteks on probleemide kordumise vältimine. “5…
Varieeruvus ehk kõikumine mingi keskmise ümber on iseloomulik nii looduslikele kui ka inimese poolt loodud protsessidele. Mitte ühegi korduva protsessi tulemus ei ole kunagi täpselt sama. Ja kui õnnestubki kokkulangevus tuvastada, on tegemist juhusega. Variatsioonide esinemine on ka evolutsiooniteooria ja kvantmehhaanika aluspõhimõte. Varieeruvuse mõistmine, mõõtmine ja ohjamine on kulude vähendamise ja kvaliteedi tõstmise peamisi vahendeid….
Mis on sertifitseerimine Sertifitseerimine on protseduur, mille käigus kolmas osapool – akrediteeritud sertifitseerimisorgan – annab kirjaliku kinnituse (vastavussertifikaadi), et toode, protsess või teenus vastab teatud erilistele nõuetele. Mis on sertifikaat Vastavussertifikaat on kirjalik kinnitus, et toode või juhtimissüsteem vastab õigusakti kohaselt hindamisele kuuluvatele nõuetele. Mis on akrediteerimine Akrediteerimine on protseduur, mille käigus annab kompetentne organ – akrediteerija…
6 sigma projektid on valdkond, mis on paljude Eesti ettevõtete jaoks veel uudne ja kauge. Selliste metoodikate ja projektidega tegeldakse valdavalt rahvusvahelistes ettevõtetes. Tegelikkuses on lean 6 sigma ja DMAIC loogika kasutamine realiseeritav paljudes Eesti organisatsioonides. Lean 6 Sigma (Six Sigma) parendusprojektidest lihtsustatult Lihtsustatult võttes on 6 sigma programmid parendusprojektid, mille eesmärgiks on organisatsioonile oluliste väljakutsete…
Energiajuhtimissüsteemi standard ISO 50001:2011 rakendab juhtimissüsteemide klassikaks saanud pideva parendamise põhimõtted ettevõtete tasandil energiasäästu saavutamiseks. Energiasisendite hinnakasvu ja loodusvarade kahanemise tingimustes annab see soovitud tulemuse nii ettevõtte keskkonnajuhile, raamatupidajale kui ka tippjuhile. Mis on energiajuhtimissüsteem? Omavahel seotud või interaktiivsete organisatsiooni elementide kogum energiapoliitika ja –eesmärkide püstitamiseks ja saavutamiseks. Mis on energiajuhtimissüsteemi eesmärgid? Kavandada energiaefektiivsuse eesmärgid…
Mis on lean? Mis peitub selle lühikese märksõna taga, kuidas sellest kasu saada ja kuidas seda oma meeskonnaliikmetele selgitada. Siinkohal püüangi anda kiire ülevaate lean põhimõtete olemusest. Väärtuse loomine ja raiskamiste vähendamine Kui lühidalt kokku võtta, siis tähendab Lean keskendumist väärtuse loomisele ja sellega seonduvalt oma tegevuse ja protsesside pidevat optimeerimist. Üks suur valdkond, millega lean-projektid tegelevad on kadude (raiskamiste)…
ISO on välja arendanud standardi ISO 50001 (Energiajuhtimissüsteemid. Nõuded koos rakendamisjuhistega). Anname kiire ülevaate: uuendustest, võrreldes EN 16001ga, eripäradest, võrreldes ISO 14001ga, energiajuhtimissüsteemi sisseseadmise sammudest, süsteemi loomise mõttest. Uus standard on sisult sarnane asendatava EN 16001ga. Samas on standardis ka mitmeid uuendusi. EN 16001ga võrreldes on lisandunud juhtkonna kohustuste osa. See on nüüd tüüpilise juhtimissüsteemi…
Ligi 10 kuud tagasi avaldas ISO uue väljaande üldtuntud standardist ISO 9004. Eestikeelne versioon sellest standardist on ilmumas tõenäoliselt novembrikuus. Ka selle standardi on Eesti Standardikeskuse tellimusel tõlkinud TJO Konsultatsioonid. ISO 9004:2009 väärib tähelepanu, sest tegemist on kvaliteedijuhtimise standardite uue tasemega. Endiseks on jäänud ainult 2000. aastast ISO 9000-st tuttavad kvaliteedijuhtimise 8 põhimõtet. Ülejäänud käsitlused…
Enesehindamistehnikad võivad olla nii lihtsamad kui ka keerulisemad. Enesehindamiseks sobiliku meetodi valik sõltub hindamise eesmärgist, kuid kindlasti peab arvestama ka organisatsiooni käsutuses olevaid ressursse. Sobivaima enesehindamise tehnika väljavalimisel saab lähtuda ettevõtte olemasolevatest võimalustest. Sellest, kui palju aega kulub enesehindamise läbiviimisele ja milline on projekti tähtaeg, millised on hindajate kogemused, kui suur on enesehindamise meeskond ja…
15. novembril 2008. a jõustus rahvusvahelise standardi ISO 9001 uus verisoon aastanumbriga 2008 ning eestikeelne EVS-EN ISO 9001:2008 muutus huvilistele kättesaadavaks jaanuari algusest. Sellega seoses võib ISO 9001:2000 standardi nõuete alusel sertifitseeritud organisatsioonidel tekkida mitmeid küsimusi, nagu näiteks: – millised on muudatused? – mida tuleb juhtimissüsteemis või dokumentides muuta? – kui pikk on üleminekuaeg? – kuidas viia juhtimissüsteem vastavusse…
Tänapäeva kiire elutempo tõttu on inimesed hakanud tihti väljas sööma ja valmistoite kaasa ostma. Restoranid, kohvikud ja kiirtoidukohad peavad tagama, et nende poolt pakutav toit oleks ohutu ja täisväärtuslik. Toitlustusasutuste valik on väga lai ning nende tase erinev. Et hoida ennast toidumürgistustest, tuleks toitlustuskohti valida ning vältida kohti, kust võite saada toidunakkuse. Selleks on olemas…
Meilt küsitakse tihti erinevaid juhtimissüsteemide arendamise ja kvaliteedijuhtimisega seotud küsimusi. Järgnevalt üritamegi anda ülevaate enamlevinud terminitest. Mis on kvaliteet? Kvaliteedi mõiste all on harjutud mõistma toodete tehnilisi omadusi. Ent tegelikult tasuks seda vaadelda laiemalt: toode või teenus on kvaliteetne siis, kui klient on selle kätte saanud nii, nagu eelnevalt kokku lepiti (nii omadustelt, tarneajalt kui…
Juhtimissüsteemi auditeerimise taust Juhtimissüsteemi tõhususe kohta informatsiooni saamiseks on üks enamlevinud võimalustest siseauditi läbiviimine. Auditi läbiviimist nõutakse muuhulgas ka kõigi juhtimissüsteemidele nõudeid esitavate standarditega (nt ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 jpt). Ehkki auditi läbiviimise protsess ei ole iseenesest keeruline, on siiski auditi klienti täielikult rahuldavat tulemust raske saavutada. Sageli on auditid formaalsed ja parimal…
Alates aprillist 2005 võttis Lloyd’s Register Quality Assurance Ltd. (LRQA) kasutusele uued auditi leidude kategooriad, mis asendavad varem kasutuses olnuid (N – nonconformity (mittevastavus), I – improvement note (parendusmärkus) ja O – observation (vaatlustulemus)). Praeguseks on eelpool nimetatud leidude kategooriad asendatud järmiste terminitega: Nonconformity on asendatud “suure mittevastavusega”, Improvement note – “väikese mittevastavusega” ning Observation’it asendavad nüüdsest “vajab…
Autotööstuste jt rahvusvaheliste ärisuhete tasandil puutuvad ettevõtted vähemalt reklamatsioonide puhul kokku 8D-raportiga. Oma olemuselt on tegemist vormiga, mille täitmist lepingupartnerilt tõsisemate kõrvalekallete esinemisel nõutakse. Vormi täitmise eesmärgiks on selgitada välja probleemi juurpõhjus ja see kõrvaldada. Igal ettevõttel on tavaliselt välja töötatud väikeste variatsioonidega oma vorm, mille sisu on üldjoontes sarnane. Oma olemuselt on vormi täitmine…
Kõnepruugis mõeldakse “ISO” all sageli erinevaid standardeid, eeskätt standardit ISO 9001. Kuid tegelikult tähistab ISO Rahvusvahelist Standarditega tegelevat organisatsiooni (International Organisation for Standardisation), mis ühendab spetsialiste üle kogu maailma. See organisatsioon tegeleb erinevate standardite, tehnilisi spetsifikatsioonide jms väljatöötamise ja kaasaegsena hoidmisega. Üle kogu maailma populaarsust võitnud kvaliteedijuhtimissüsteemi nõudeid sisaldav standard ISO 9001 on samuti nende…
Praktikas toimib organisatsiooni tasandil lihtsustatult loogika: organisatsioon selgitab esmalt välja, mida tema klient soovib; seejärel hindab ta, kas ja millistel tingimustel on selle soovi rahuldamine võimalik sobivuse korral lepib organisatsioon kliendiga teenuse osutamise või toote pakkumise tingimustes kokku siis polegi muud kui hoolitseda antud lubaduste täitmise eest. Arvestada tasuks siiski ka sellega, et iga enesest…
Harmoneeritud standardid on eristaatusega Euroopa standardid, mis tulenevad Euroopa Liidu uue lähenemisviisi direktiividest. Harmoneeritud standardite eesmärgiks on kirjeldada tehnilisi lahendusi direktiivides toodud oluliste nõuete täitmiseks. Harmoneeritud standardid koostatakse Euroopa standardiorganisatsioonide poolt neile Euroopa Komisjoni antud mandaatide alusel. Euroopa Komisjon avaldab kokkuvõtliku informatsiooni Euroopa Liidu Teatajas avaldatud harmoneeritud standardite nimekirjade osas järgmisel veebilehel: http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/standardization/harmstds/reflist.html Tehnilise dokumentatsiooni…
CE märgistust vajav toode CE märgistust vajav toode on Euroopa Liidus turule lastav asi, mis võiks kahjustada isikute ohutust, tervist, vara või keskkonda ning millele on sellest tulenevalt õigusaktiga (direktiiviga) esitatud nõuded. Toote turule laskmine on tegevus, millega toode tehakse Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis esmakordselt kättesaadavaks kas levitamiseks või kasutusele võtmiseks ehk selle esmakordses ettenähtud otstarbel…
Kalaluu diagramm, mida kutsutakse ka põhjus tagajärg diagrammiks või Ishikava diagrammiks on kasulik tööriist, kui soovite analüüsida ja tuua visuaalselt esile seosed probleemi ja selle põhjuste vahel. Sageli kasutatakse seda ühe sammuna juurpõhjuste analüüsi läbiviimisel. Seda võib läbi viia paberil või erinevate tarkvarade abil. Põhjus-tagajärg diagrammi koostamine käib kokkuvõttes järgmiselt: Määratle selgelt ja objektiivselt probleem…
Turujärelevalve eest üldiselt vastutab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium Konkreetsemalt teostavad turujärelevalvet valdkondade kaupa järgmised asutused: Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) Ehitustooted, masinad, elektriseadmed, surveseadmed, gaasiseadmed, liftid, plahvatusohtlikes keskkondades kasutatavad seadmed, sidevahendid Tarbijakaitseamet (TKA) üksikukaitsevahendid tarbijatele Tööinspektsioon (TI) isikukaitsevahendid Päästeamet kütteseadmed
Vastavushindamine on menetlus, mille eesmärk on teha kindlaks toote või kvaliteedisüsteemi vastavus nõuetele. Kui toote puhul on õigusaktiga ette nähtud selle nõuetele vastavuse tõendamine, ei tohi tootja, tema volitatud esindaja või tarnija seda turule lasta või kasutusele võtta, järgimata õigusaktis sätestatud toote nõuetele vastavuse tõendamise korda. Toote nõuetele vastavuse tõendamiseks viiakse läbi vastavushindamine õigusaktide kohaselt, mis võib…
Jaapani keeles tähendab kanban kaarti või märki (märguannet). Seetõttu on tõmbe-süsteemiga tootmises antud kanbani nimi laovarude ohjamise kaardile. Sisuliselt on see töö tellimus, mis liigub koos materjaliga. Iga kaart identifitseerib kooste osa ja viitab, kust see tuleb ning kuhu läheb. Sellisel moel toimiv kanban süsteem on infosüsteem, mis ühendab kõik protsessid tootmises ja soovitavalt kogu väärtusloomeahelas (kliendist tarnijani). Kanban on visuaalse juhtimise süsteem…
Kõige tähtsamad seadusandlikud dokumendid Euroopa Liidus on direktiivid, mis tuleb üle võtta rahvuslikku seadusandlusesse teatud ajaperioodi jooksul, nende nõuete täitmine on kohustuslik. Selleks, et kaubad võiksid Euroopa Liidus vabalt liikuda, peavad nad vastama teatud tingimustele ja eelkõige olema ohutud lõpptarbijale. Uus lähenemisviis (New Approach) võeti kasutusele Euroopa Nõukogu poolt 1985. aastal, selle direktiivid asendavad üksikriikide…
VSM – Value Stream Mapping (väärtusahela kaardistamine) on kasulik tööriist, kui soovite: kaardistada objektiivselt ja üksikasjalikult tänane töökorraldus ja muuta sellega ilmsiks erinevad raiskamised ja ebaotstarbekad liigutused, tegevused, protsessid, kontrollimised vms saada protsessidest ühte moodi aru, aidata meeskonnaliikmetel paremini mõista ühiste protsesside ja vajatava info ning muude materjalide sisu; parendada sellega meeskonnatööd ja protsesside toimivust;…
Pareto diagramm on lihtne graafiline tehnika, mis aitab hinnata erinevate mõjurite olulisust tagajärje kujunemisele. Pareto diagramm baseerub Pareto printsiibil, mille kohaselt avaldavad just üksikud põhjused tegelikkuses kõige suuremat mõju. Pareto printsiibi (80-20 printsiibi) kohaselt on 80% mõju tingitud 20% teguritest. Pareto diagramm näitab kasvavas järjekorras iga põhjuse suhtelist mõju kogu probleemile. Suhteline mõju võib baseeruda…
Tänane tutvustus keskendub SIPOC-kaardistusele. Seda võib kasutada lihtsa kaardistusena, kuid saab edukalt kasutada ka põhjalikumat versiooni. Põhjalikum SIPOC on kasutusel näiteks 6 sigma programmide elluviimisel. SIPOC-kaardistus on kasulik tööriist, kui soovite: saada kiire ja visuaalse ülevaate uurimiseks valitud (nt lean 6 sigma projektiga seonduvast) protsessist saada protsessidest ühte moodi aru ja vältida möödarääkimistest tulenevat ajakulu…
Tootja on CE-märgi mõistes isik või riigi- või kohaliku omavalitsuse asutus, kes toodab või valmistab toote või kontrollib toote tootmist või valmistamist eesmärgiga lasta toode oma nimel turule või võtta see kasutusele. Tootja volitatud esindaja on isik, kes täidab tootja volitatud esindajana õigusaktis ettenähtud ülesandeid, peab vajaduse korral tõendama tootja poolt antud sellekohaseid volitusi. Tootja volitatud…
Paljude Eesti väike- või keskmise suurusega ettevõtete tegevus oma strateegilise arenguga seonduvate sammude läbimõtlemisel, sealhulgas eksporditegevuse kavandamisel on tihti suhteliselt juhusliku iseloomuga. Juhtidel on küll olemas oma nägemus ettevõtte strateegilise arengu kohta, kuid ülejäänud meeskond ei tea seda, samuti ei ole tihti selge eksporditegevuse seos üldstrateegiaga; info turgude, klientide, jaotuskanalite, konkurentide jms kohta on süstematiseerimata…
Teame kõik tõsiasja, et juhtimissüsteemidele nõudeid sätestavad ISO standardid on koostatud suhteliselt üldsõnalise sisuga. See jätab seonduvatele huvigruppidele paraku erinevaid tõlgendamisvõimalusi. Sellega seonduvalt kutsus TJO Konsultatsioonid kokku ümarlaua nõupidamise, kus osalesid kolme sertifitseerimisfirma (Bureau Veritas Eesti, Lloyd’s Register EMEA Eesti filiaali ja Metrosert) esindajad. Kokkusaamise eesmärgiks oli ühtlustada nii ISO 14001 kui ka ISO 9001:2000…
ISO 45001 on töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteemi standard, mis asendab alates 2018. aastast OHSAS 18001/EVS 18001 standardid Tööohutuse ja tervisekaitse tegevused ettevõttes on küllaltki detailselt ära reglementeeritud EV seadusandluse ja regulatiivsete aktidega. Need on kohustuslikud täitmiseks ning ettevõtted on tööinspektsiooni poolse pideva teravdatud kontrolli all. Usun, et ükski ettevõte ei unista olla nimetatud kontrollorgani reidi…
Oma konkurentsivõime tagamiseks peab iga organisatsioon jälgima tegevuskeskkonnas ja organisatsioonis toimuvaid protsesse. Lihtne moodus hinnata ettevõtte taseme ja tulemuslikkuse hindamiseks on majandusnäitajate dünaamika analüüsimine konkurentidega võrreldes. Ettevõtte arenedes leitakse sageli, et pelgalt käibe, kasumi ning tootmis- ja teeninduskorralduses kasutatavate lihtsamate näitajate lahkamisest jääb väheseks. Ettevõtte käekäiku mõjutavate strateegiliste otsuste langetamiseks on vaja põhjalikumat analüüsi. Organisatsioonid…
6 sigma all mõeldakse tavaliselt alljärgnevat: Hajuvuse mõõt – “σ” on Kreeka täht, mis tähistab standardhälvet. 6σ = 6 standardhälvet Tulemuslikkuse mõõdik – 3,4 veavõimalust 1 mln toote kohta Andmepõhine DMAIC metoodikal põhinev probleemide lahendamise metoodika Tõestatud parendusprojektide metoodika Juhtimisideoloogia TJO Konsultatsioonid on valmis teile toeks olema 6 sigma põhiste projektide läbiviimisel, seda nii koolituste kui ka nõustamistena….
6 sigma põhiste parendusprojektide läbiviimine toimub nn DMAIC sammude alusel: Probleemi määratlemine (Define) Mõõtmine (Measure) Analüüs (Analyse) Parendamine (Improve) Ohje (Control) Läbivaks jooneks on erinevate statistiliste tööriistade rakendamine. Lihtsustatult tähendab see kõigepealt ärialaste probleemide/väljakutsete tõlkimist statistilisteks probleemideks, nende lahendamist ja pärast tulemuste tõlkimist tagasi äritegevuses kasutatavaks lahenduseks. Seda võib lihtsustatult võrrelda probleemide/väljakutsete teadusliku tõestamisega. Oluliseks eripäraks…
Mis on CE-märk? CE-märgistus näitab, et toode vastab sellele õigusaktiga esitatud nõuetele ja selle suhtes on järgitud õigusaktis sätestatud toote nõuetele vastavuse tõendamise korda. Toote nõuetele vastavust tõendab õigusaktis sätestatud juhtudel vastavussertifikaat, vastavusdeklaratsioon või vastavusmärk. CE-märgistuse paigaldamine CE-märgistuse paigaldamine enne toote turule laskmist ja kasutuselevõttu on kohustuslik kõigile Euroopa Liidu liikmesriikides toodetavatele, turustatavatele või kasutatavatele tootele,…